درباره دهیاری خراشاد

روستای خراشاد از توابع بخش مركزی شهرستان بیرجند استان خراسان جنوبی و در فاصله 20 كیلومتری این شهر قرار دارد . در این روستا 220 خانوار و حدود 790 نفر ساكن هستند . روستای خراشاد آب و هوایی سرد و كوهستانی دارد چون درانتهای رشته كوه باقران قرار گرفته و دره ای سبز و باصفا در میان كوههاست . خراشاد برگرفته از زبان پهلوی به معنای طلوع خورشید است . از طرفی چون در دره ای شرقی واقع شده محل تابش و طلوع خورشید هم آن را نامیده اند . بر اساس شاهدی كه از قبرستان خراشاد به دست آمده است قدمت آن به دوران قبل از اسلام و زمان زرتشتیان بر می گردد …. 

این روستا به دلیل قرارگرفتن در رشته کوه باقران، دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است که به همراه سرسبزی و زیبایی و نیز وجود کوه‌های سبز رنگ افیولیتی، روستا، چهره‌ای ییلاقی و تفرجگاهی به خود گرفته‌است به‌طوری‌که به نام طرقبه بیرجند شناخته می‌شود. در سالهای اخیر، ساخت و ساز ویلاهای تفریحی و اقامتگاهی رشد فزاینده‌ای گرفته‌است. این ویلاها که توسط اشخاص و برخی از سازمان‌ها ساخته شده‌اند، نقش تفرجگاهی خراشاد را پررنگ تر نموده‌اند.

. برخی از ساکنان خراشاد خانه‌های ویلایی ساخته و در فصول گرم سال و گاهی برای فعالیت‌های کشاورزی به روستا بازمی‌گردند، یعنی خانه‌هایی در شهر و زندگی ییلاق – قشلاق دارند.

مردم منطقه بیشتر به کشاورزی، دامداری، قالی بافی، گلیم بافی و توبافی (پارچه بافی سنتی) اشتغال داشته و از زعفران، زرشک، عناب، توت، گردو و زردآلو، می‌توان به عنوان محصولات عمده کشاورزی خراشاد نام برد
علاوه بر اشتغال در بخش کشاورزی و دامداری، در سالیان اخیر با رشد بخش صنعتی در خراشاد و احداث واحدهای صنعتی مانند کشتارگاه صنعتی، مرغداری، بسته‌بندی چای، مصالح ساختمانی و … , در این بخش هم اشتغال زایی صورت گرفته‌است. به‌طوری‌که صنعت مرغداری در جنوب خراسان، نخستین بار توسط برخی از نخبگان اقتصادی این منطقه با تأسیس نخستین مرغداری در خراشاد، گسترش یافته و در حال حاضر ۱۲ مرغداری فعال در سطح روستا مشغول تولید هستند. 

 

چشم انداز

بازسازی راه روستا

دهیاری این روستا درنظر دارد برای بهبود حال ساکنین روستا با مساعدت اداره راه و شهرسازی استان جاده این روستا را که بدلیل از بین رفتن قسمتی از جاده بر اثر سیلاب بازسازی نماید.

اجرای طرح هادی در روستا

بنا به بخشنامه دولت مبنی بر اجرای طرح هادی در روستاهای کشور دهیاری این روستا برای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران روستا با کمک استانداری  این طرح را انجام می دهد. 

خدمات مخابراتی

امروزه با پیشرفت علم نیاز مردم به تلفن  دیده می شود به همین دلیل دهیاری درنظر دارد با اوردن خدمات مخابراتی همچون تخیصیص خط تلفن و دفاتر پیشخوان دولت و…به پیشرفت روستا کمک کند.

تخصیص آب شیرین

با وجود لوله کشی آب در روستا ولی بازهم آب شور است به همین دلیل دهیاری با کمک اداره آب و فاضلاب روستایی با قرار دادن آب شیرین کن در منبع آب روستا  آب شیرین در اختیار مردم قرار میگیرد.

ایجاد شعب بانک

بدلیل دوری شهر و نبود شعبه بانک در روستا مردم برای انجام کار های بانکی خود  مجبورند به شهر بروند  لذا دهیاری با رایزنی با بانک مرکزی درخواست ایجاد شعبه بانک در روستا را داده است.

ایجاد مرکز بهداشت

خدمات بهداشتي درماني، حجم وسيعي از فعاليتهاي انساني را در بر مي‌گيرد.به همین دلیل جمعیت روستایی هم نیاز مبرم به این خدمات دارند ودهیاری در صدد ایجاد مرکز بهداشت برای روستا است.

تاریخچه

تاریخچه روستای خراشاد، به پیش از اسلام بازمی‌گردد. وجه تسمیه این روستا، خود نشان از تاریخ چند هزار ساله این روستا دارد. همچنین وجود آثاری مانند قبرستان زرتشتی‌ها (گبرها) در نزدیکی کاریز خراشاد، قلعه و تونلهای زیر زمینی (که برای مقابله با یورش ترکمنها ساخته شده‌اند)، واقع شدن در ۴ کیلومتری روستای کوچ و نگاره‌های لاخ مزار و… نیاز به اکتشافات و پی جویی‌های باستان‌شناسی را بیش از پیش نشان می‌دهد.

همچنین نام خُراشاد، نامی یگانه بوده و بنا به گفته مرحوم دکتر محمد اسماعیل رضوانی (پدر علم تاریخ معاصر ایران که خود زاده این روستا بود) برگرفته از زبان پهلوی و به معنی محل طلوع خورشید بوده و علت آن نیز واقع شدن این روستا در میان دره‌ای است که این دره به طرف شرق بازگشته و به دشت خراشاد متصل می‌گردد.